Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.09.2010 09:07:26 

Vlaďčiny stránky

Tvořím s dětmi

Jsem maminka pětiletého syna, který když nemá kontakt s kamarády, prostě zlobí. Na prázdniny se zrovna moc netěší. Nemůže chodit do školky, každý den se ptá, když už školka začne, a že se mu stýská po kamarádech. A tak vymýšlím nejrůznější činnosti, jak ho zabavit, co s ním dělat. Jakmile se ponoří do práce, ohromně ho to baví, a je spokojený.
Každé vánoce tvoříme přání pro babičky (jestli ho má některá babička schované, přidám ho sem), 8.března babičkám předával malované ulity hlemýždů připevněných na špejli a ozdobené mašličkou na zapíchnutí do květináče. Nestačila jsem to vyfotit

Pejsek z kolíčků
Valentýnské srdíčkování
Pavučiny
Svícínek z cukru

Chobotnice
Přáníčka s vystřiženým středem
Akce"Kytička pro Ivu"
Mozaika

Honzík
(2002)

Kraslice

Co jsem ale vyfotila, je velikonočníí kraslice, kterou Honzík polepil písmenky a hvězdičky do polévky. Zároveň tím procvičoval jemnou motoriku. Od té doby visí kraslice na lustru v obýváku (2007)

Jednoho dne jsem koupila knížku, kde jsem našla využití vyfouklých vajec jako piráti na lodi, a byl tu zajímavý nápad pro tvoření. Jako loď posloužilo plato od vajec, vlajka je z černé praporoviny a na žebřík stačí kousek provázku. (2008)


 
Ze dvou vyfouknutých vajíček ještě Honzík vytvořil šaška. Jedno vajíčko polepil odstřižkami látek, nalepil z kousku háčkované krajky límec, aby se zakrylo přilepení druhého vajíčka, což slouží jako hlava. Přilepil vlasy z vlny, namaloval obličej a na vlasy připevnil čepičku. Pak už stačilo jenom z vlnité lepenky vystřihnout ruce a nohy. Jako bambulky na boty pouzil korálek. Stejně jako kraslice šašek visí na lustru v obýváku.

 Na jedné procházce jsme u cesty našli několik kamenů. Stačily dvě vrsty balakrylu, nalepit ubrousek a přelakovat a rázem se z obyčejných kamenů staly dětské poklady. Honzíkovi jsem pouze vystřihla obrázky z ubrousků. Jinak všechno ostatní dělal sám. Moc ho to bavilo.

Honzík se chtěl něco skádat podle návodu. Nebavilo se jen dívat, jak se pod tátovýma rukama tvoří z neuceleného seskupení pár kostek a dílků postavička nebo auto.
Našli jsme sáček kousků Lega, co Honzík kdysi dostal. Podle 36ti stránkového návodu za tátova dohledu sestrojil Honzík tohoto Bionickla
Při nákupu mě napadlo koupit barevné těstoviny. Na stránkách Moniky Brýdové jsem kdysi viděla věnec z těstovin. Zkusila jsem Honzíčkovi dát do ruky tavnou pistoli. Dvě těstoviny jsem mu přilepila sama a zbytek nalepil on. Mezery potom vyplnil drobnými hvězdičkami do polévky.
Při jedné procházce jsme venku s Honzíčkem nasbírali bílé kuličky, které děti rády praskají, kuličky černého bezu, šípky a modré kuličky, které nevím, jak pojmenovat. Roste to na něčem pnoucím, ale zajímavé jsou právě svojí barvou. A Honzíček tvořil. Hrál si s tím něco přes hodinku a moc ho to bavilo. Korále propíchával velkou jehlou, šípky šly hodně ztuha a kuličky černého bezu se za rozmačkávají, když se vyvine větší síla.
Při procházce v lese jsme s Honzíčkem nasbírali listy, a jelikož má rád práci s barvou, listy natřel odstíny podzimu a obtiskával je na papír. Poslední dobou využívá už celé plochy papíru. samozřejmě člověk se pořád učí, a tak jsem až před malování posledního červeného listu na druhém obrázku, zjistila, že musíme malovat druhou stranu, aby se otiskl kromě struktury listu i jeho stonek, takže malovat rubovou stranu.
V televizi ve čtvrtek po Kouzelné školce jde pořad s názvem Šikulové a tam vyrábí dva mladí lidé zajímavé věcičky, které se dají dělat s dětmi. A právě ve spojitosti s podzimem tvořili ze zavařovací sklenice podzimní svíce. Udělali jsme to s Honzíčkem podle nich. Sklenici od okurek jsme zbavili etikety, pomocí oboustranné lepenky sklenici polepili bílým papírem a něj nalepil Honzíček listy, co jsme našli venku. Když se stmívá, svícny jsou osvícené a vypadá to hezky. Udělali jsme dva a ten vlevo vzal Honzík do školky, kde to zaujalo natolik, že ho budou s dětmi tvoři taky. Těší mě, že to zaujalo i někoho dalšího.


Přáníčka s vystřiženým středem


Pokaždé, když má jedna nebo druhá babička narozeniny, vždy ji chceme s Honzíkem překvapit něčím vlastnoručně vyrobeným. Většinou je to přáníčko (ale také zápich do květináče), které Honzík rád dělá. Tentokrát jsem zvolila quillingovou techniku, teda papírové tvoření. Z proužků krepového papíru Honzík nastříhal třepení, které jsme potom stočili jako by do ruličky, a dole pečlivě uvázali. Zelené části kytičky jsou slabé proužky namotané na špejli, které potom drží točivý tvar. Potom Honzík proděravěl děrovačkou kraj, kterým potom propletl další papír. Základ tvoří čtvrtka přehnutá v půli. Když babička přáníčko otevřela, našla uvnitř Honzíkovu fotku, kterou jsme nechali udělat k jeho pátým narozeninám.

Další dvě přáníčka dělal Honzík k vánocům. Zelený podklad spíš podtrhává tu vánoční atmosféru, ale i hvězda k vánocům patří. Aby nedělal dvě úplně stejná přáníčka, vymyslela jsem to takhle. Z jedné knížky jsme obkreslili šablony jednotlivých dílů tučňáka, které se pokládají a nalepí do takového tvaru. Ozdobnými nůžkami vystřihl Honzík okraj, prostředky jsem mu vystřihla já. Zbývalo už jenom nalepit pár ozdob v podobě hvězdiček a koleček.

    


Honzík kromě toho, rád něco vytváří tvořivého, občas chce něco kuchtit. Zvládá obalit květák i řízky a tuhle zase něco chtěl vařit. Neměla jsem pro něj nic, co by bylo pro něj, než Krtkův dort, a tak Honzík začal. Postup je napsaný na krabičce. Všechno potřebné smíchal, ušlehal šlehačku. Vydlabal dno, dlabal a dlabal.... až se prodlabal i na dno :-), tak jsme tam kousky piškotu vraceli zase zpátky. Byl fakt dobrýJakmile jsem se zmínila, že budu péct perníčky, ihned Honzík :" A já taky?" Tak si vykrojil svoje tvary, všechny perníčky včetně mých potřel po upečení rozšlehaným vajíčkem a jednoho dne se pustil do zdobení. Akorát jsem mu vysvětlila, že na perníčku má vyznačit okraj, aby bylo na první pohled vidět, jaký má perníček tvar. A pak už si dělal čárky, kolečka, tečky.... podle své fantazie

I velikonoční perníčky 2008 Honzíčka bavily. Nazdobil kytičky, kuřátka a napadlo mě je slepit na podstavec, což má být ta kytička. Trvalo dlouho, než poleva zaschla a kuřátko na kytičce drželo, ale nakonec se podařilo.


 Jednou takhle odpoledne děti zlobily, a tak jsem vymýšlela, čím bych je zabavila. Našla jsem tašku plnou víček od pet lahví. Hráli si oba dva, Honzík vytvořil vláček a potom pyramidu. Dnes soutěží naše školka ještě spolu s dalšími dvěma, se kterými je sloučená, o dort, kdo nasbírá více víček. Tak už víčka nemáme, ale výtvory jsme vyfotili.
Svícínek z cukru


Někde na internetu jsem našla svícínek z cukru. A hned mě napadlo, že by tohle mohlo bavit Honzíčka. Psali tam, že se jednotlivé kostky cukru slepují vaječným bílkem, ale nemyslím si, že takto by něco drželo pohromadě. Kostky se spíš drolily a jakoby roztávaly. Pravděpodobně se do bílku ještě něco přidává. Ale svícínek jsme nakonec dodělali a i nám nějakou dobu svítil

Pejsek z kolíčků


I tohle jsem našla na internetu - pejsky z kolíčků, aneb držátka na patelky. Stačilo pár kolíčků, černý papír, vystřižená nebo nalepovací očička, lepidlo, aby kolíčky u sebe držely. Honzíka to bavilo, třeba se k tomu ještě někdy vrátí.
Valentýnské srdíčkování

S Honzíčkem tvoříme pro děti ze školky malé dárečky a napadlo mě podle inspirace z internetu udělat valentýnská srdíčka. U mně jak jinak než ze zbytků dárkových balících papírů. Honzík rád stříhá ozdobnými nůžkami, a tak jsme vždy nalepili polovinu srdíčka (ta Honzík obkreslil podle vykrajovátka na vánoční cukroví nebo na perníčky) s ozdobným zakončením. Druhou polovinu jsme pojali jako tvořivou. Využili jsme vystřihování, proužky papírů...a i některá srdíčka mají i své malé menší srdíčko, které je u velkého přichyceno provázkem. Na každé srdčíko jsme tavící pistolí nalepili bombón

     


Pavučiny

Na internetu stále hledám činnosti pro děti, co by se s nimi dalo dělat. Od Honzíka nejčastěji slyším : "A co budeme dělat?" A tak jsem našla pavučiny pro děti. Jsou na to potřeba špejle a bavlnky nebo slabší vlny. Bavlnku Honzík omotával jedním směrem a vždy každou špejli jako by křížem omotal. Střed jsem udělala tak, že jsem zkřížila dvě špejle, prostředky pevně křížem krážem propletla, utáhla  a přidala třetí špejli a udělala pravidelný tvar. Ob jednu špejli jsme připevnili korálky. Jednu pavučinu jsme věnovali do školky.

 

 

Chobotnice

Chobotnice už patří mezi ty těžší výtvory, co jsem s Honzíčkem dělala. Našla jsem ji někde na internetu. Ze čtvrtky jsem vystřihla hlavu a část tělíčko chobotnice, na kterém jsem udělala dírky a jimi provlékla vlnu přírodní barvy. Druhou barvou Honzík provlékal střídavě horem a spodem, až vznikla jakási sukýnka. Na ozdobení jsme použili dřevěné korálky, které dítě navlékne snadno. Následovalo opět provlékaní vlnou a zakončil Honzík sukýnku dalšími korálky. Ze zbývajících částí provázků spletl Honzík copánky a vznikla tak chapadla. Vlásky jsme udělali z vlny a stačilo jenom domalovat obličej.

  

 

 

Mozaika

Jak tak hledám inspiraci pro tvoření s dětmi, našla jsem mozaiku ovoce. Ze čtvrtky jsem vystřihla tvar jablka a hrušky a z barevných papírů jsme s Honzikem nastříhali čtverečky. Možná se to nezdá, ale soustředit se dítě u toho musí taky. Lepit jednotlivé čtverečky tak, aby se vzájemně nedotýkaly, a byla mezi nimi mezera. Jednodušší  je nanést lepidlo vždy určitou plochu lepidlem a vkládat čtverečky, než lepit jednotlivé zvlášť.

  


 

 
Matýsek
(2005)

Můj druhý syn, Matýsek se v bráškovi jenom vidí. A jakmile Honzík začne něco dělat, ať už malovat, stavět garáže, Matýsek musí okamžitě dělat to samé. A tak když s Honzíčkem něco tvořím, nebo to dělá on sám, Matýsek se přidává.

A tak jsem vymyslela něco, co netrvá moc dlouho, jelikož dvouleté dítě neudrží pozornost takovou dobu, z omalovánek jsem vybrala páva, na které Matýsek lepil těstoviny. Musím říct, že ho to moc bavilo, i když poslední dvě těstoviny už ho nebavily. I ta chvíle na něj byla dlouhá. Ale cítil se důležitý, že něco dělal, jako brácha :-)


 
 
 Akce "Kytička pro Ivu"
Takto jsem nazvala akci, která mě napadla na podzim 2007, kdy měla paní učitelka ze školky narozeniny. V jedněch dětských omalovánkách jsem našla základní tvar dvou kytiček, které jsem obkreslila na čtvrtku, a rozdala ve školce do košíčků dětem. Vyzvala jsem rodiče, aby děti doma kytičku jakkoli ozdobily, a připevnily na špejli. Sešlo se 2/3 z rozdaných kytiček, což je velký úspěch. Jednotlivé kytičky jsem zapíchala do aranžovací hmoty v květináči a vznikla krásná kytička, která nezvadne, a ze které měla paní učitelka velkou radost.

 
TOPlist